Ką sausio tryliktoji reiškia vyresniems ir ką jaunajai kartai…
Sausio 13-osios dienos atminimui Raudondvario kultūros centre buvo parodytas režisierės Giedrės Žickytės 2011 m. filmas „Kaip mes žaidėme revoliuciją”. Filme buvo rodomi dokumentiniai kadrai iš atgimimo laikų, Sausio 13-osios, Baltijos kelio, grupės „Anties” pasirodymų. Šis laikotarpis dar žinomas kaip Dainuojanti revoliucija. Apie tai, kas vyko prieš 25-erius metus, pakalbėjome su kultūros centro direktore Jolanta Ziziene.
“Sausio 11 dieną aš grįžau iš Vilniaus. Po dviejų dienų sužinojau, kas vyksta sostinėje ir pasigailėjau, kad tuo metu nebuvau ten. Šį filmą parinkome, nes jis labiausiai atspindėjo šią dieną. Aš dar pati jo nemačiau, tad dabar bus puiki proga jį pamatyti kartu su tais žmonėmis, kurie atėjo.”
Filmas buvo rodomas kultūros centro salėje ant didelio ekrano. Autorė Giedrė Žickytė - žurnalistė, TV ir kino režisierė. Ji sukūrusi ne vieną dokumentinį filmą. Vienas iš jos filmų „Baras”, buvo apdovanotas „Sidabrine Gerve”.
„Kaip mes žaidėme revoliuciją” - tai tikra istorija apie roko grupę „Antis”, kuri susikūrė juokais, dėl pokšto. Bet turbūt jie nė neįtarė, kad taps viena žinomiausių roko grupių, mūsų laisvės simboliu. Grupės dainose atsispindi sovietinio gyvenimo karikatūra. Tai istorija apie šalį, kurios gyventojai dainuodami pakeitė viską.
Tiesa, salėje susirinko nedaug žmonių, bet 67 minučių filmas turbūt paliko įspūdį daugumai.
Patricijos Rajackaitės tekstas
Raudondvario Žurnalistikos studija, 2016 m.
Jaunajai kartai nerūpi?
Dauguma lietuvių žino, kas yra ši svarbi data, bet tai žmonės nuo 30 iki 80 ir daugiau metų. Nenustebkite, jeigu nugirsite vaikų ar paauglių pokalbį tokia tema: kas toji Sausio tryliktoji? Kas įvyko ta dieną?
Taigi mes, Raudondvario Žurnalistikos studijos nariai, pernai tokiu metu susirinkę kalbėjome apie tai. Vadovė Jurgita mūsų paklausė: kuo ypatinga yra Sausio 13 d.? Tik nedaugelis narių žinojo atsakymą…
Tai ką gi jaunajai kartai reiškia ši diena? Ar tai tik raudona diena kalendoriuje, per kurią reikia eiti į mokyklą? Ar pabodusios kalbos apie patriotizmą ir kažkokius senus įvykius? Gal tiesiog ši diena niekuo neišsiskiria ir yra neįdomi... Nesakau, kad visa jaunoji karta yra tokia, bet daugumai, deja, nerūpi tą naktį žuvę žmones, ar tie, kurie savo maldomis bandė sustabdyti tankus, jų kilnūs laimėjimai. Labai daug vaikų, paauglių yra tiesiogiai „prilipę” prie socialinių tinklų, domisi kas vyksta kitose šalyse, apie kultūras, įžymius žmones, bet pamiršta savo tėvynę, gamtą, aplinką.
Pagalvokime, jei prieš 25 - erius metus mūsų tėvai ar seneliai nebūtų iškovoję laisvės, kokiuose „tinkluose“ būtume dabar mes? Mano manymu, kiekvienas save gerbiantis lietuvis turi žinoti apie savo šalies pagrindinius įvykius.
Ernesto Valionio tekstas ir nuotraukos. Su A. Kaušpėdu nuotrauka panaudota iš filmo kūrėjų FB archyvų
Raudondvario Žurnalistikos studija, 2016 m.
.